Naziv predmeta Šifra Jezik Ciklus/Semestar
Municija OT-14 BHS I/5.
Nastavni metod Uslovni predmeti Broj sati sedmično ECTS krediti
P / V / LV / Projekt -

2 P + 1 V + 2 LV

6

  • Nastavnik:
    Alan Ćatović, Faruk Razić

  • Ciljevi i svrha predmeta:

Ovladavanje osnovnim znanjima o namjeni, vrstama i strukturi municije. Student će dobiti osnovna saznanja o komponentama municije: eksplozivi, upaljači, čahure, kapsle, tijelo projektila, vodeći i zaptivni prstenovi. Usvajanje znanja o osnovnim principima djelovanja municije (HE, HEAT, EFP, KE, dimna, osvjetljavajuća) na cilju.

  • Program predavanja:

Definicija municije, klasifikacija municije, struktura municije. Tipovi Ciljeva. Upaljači, podjela upaljača i primjeri savremenih upaljača. Čahure i kapsle. Eksplozivni lanci u municiji. Sigurnost projektila u toku kretanja u cijevi oružja. Municija malog i srednjeg kalibra. HE artiljerijska i minobacačka municija. Tenkovska municija bazirana na upotrebi  jakog eksploziva (HEAT ili kumulativna municija). Tenkovska municija sa kinetičkom energijom. Tenkovska municija sa efektom gnječenja. Eksplozivom formirani projektil. Municija za osvjetljavanje bojišta. Municija za razvijanje maskirnih i signalnih dimova. Bojeve glave ili projektili sa efektom nadpritiska. Artiljerijska raketna municija. Vazduhoplovne rakete. Raketni sistemi lansirani sa ramena. Raketni vođeni protiv oklopni sistemi. Ručne bombe i municija za rušenje.

  • Literatura: 
  1. B. Zečević: Osnove konvencionalne i napredne municije, Mašinski fakultet Sarajevo, Sarajevo, 2011.
  2. C. Ohart: Elements of Ammunition, John Wiley & Sons Inc., 1946.
  3. B. Zečević: Osnove identifikacije municije, Mašinski fakultet Sarajevo, Sarajevo, 2011.
  4. B. Zečević, A. Ćatović: Basic of Ammunition, Multimedijalni kurs na engleskom jeziku, Mašinski fakultet Sarajevo, Juni 2006.
  5. Tactical Missile Warheads, Edited by J. Carleone., Progress in Astronautics and Aeronautics, Vol. 155, AIAA, 1993.
  • Aktivnost koja se zahtjeva od kandidata:
    Izrada i prezentacija projekta.

  • Metodi učenja:
    predavanja, vježbe, projektni zadatak

  • Potrebni preduslovi za slušanje predmeta:
    -

  • Metod ispitivanja:
    Dva parcijalna ispita, izrada i prezentacija projekta, završni ispit na kome se polaže parcijalni ispit koji nije položen. Ocjenjivanje: angažovanost na nastavi i vježbama - 5%, izrada i odbrana projekta - 45%, dva parcijalna ispita – ukupno 50%.
    Uslov za polaganje ispita je da student iz projektnog zadatka s odbranom ostvari minimalno 55% i po parcijalnom ispitu minimalno 55% bodova.