Šifra predmeta Naziv predmeta 
OT-39 Uvod u eksplozive
Ciklus Godina Semestar Broj ECTS kredita:
I 3. 5. 4
Status Ukupan broj sati
Redovni   60

Predavanja: 30 sati u semestru

Vježbe: 15 sati u semestru

Laboratorijske vježbe: 15 sati u semestr

  • Nastavnik:

Zahida Ademović

  • Preduslov za upis:

Nema

  • Cilj (ciljevi) predmeta:

Upoznavanje se osnovnim karakteristikama, fenomenima eksplozivnih materija i faktorima koji utječu na njihove performanse. Student će biti osposobljen da odredi osnovne performanse eksplozivnih materija, da u skladu sa NATO standardima vrši kontrolu performansi eksplozivnih materija, da poznaje osnovne tehnologije prerade i upotrebe eksplozivnih materija, a posebno da prati parametre koji utječu na sigurnosne aspekte skladištenja eksploziva.

  • Tematske jedinice:

Uvod (osnovni pojmovi o eksplozivnim materijama, eksploziji, sagorijevanju i deflagraciji). Tipovi eksplozivnih reakcija. Glavne karakteristike vojnih eksploziva. Klasifikacija eksplozivnih materija. Primarni jake eksplozivne materije (Inicijalne detonirajuće materije, Primarne smjese). Sekundarni jaki eksplozivi (Konvencionalne visoko energetske materije, Novi energetski materijali, Eksplozivne materije za buster punjenja). Slabe eksplozivne materije (Uvod, Crni barut, Pirotehničke smješe i Goriva ili pogonske materije.): Karakteristike goriva za municiju malog, srednjeg i velikog kalibra (Jednobazna, Dvobazna, Trobazna ili multibazna), Raketna goriva (Dvobazna, Kompozitna goriva),  Crni barut, Pirotehničke smjese. Metode za karakterizaciju performansi goriva. Eksperimentalna ispitivanja eksplozivnih materija. Neosjetljive eksplozivne materije.

  • Ishodi učenja:

Znanje: student će ovladati osnovnim principima i temeljnim znanjima iz područja eksplozivnih materija, radi razumijevanja struke koja se studira. Stečena znanja će koristiti studentima pri rješavanju konkretnih problema vezanih za osnovne tehnologije proizvodnje municije.

Vještine: student će moći razlikovati, klasificirati te identificirati eksplozivne materije, koristiti stručnu literaturu iz područja odbrambenih tehnologija, rješavati probleme u praksi.

Kompetencije: identificirati, analizirati i rješavati probleme različite složenosti, individualno ili timski, svoje znanje i razumijevanje primijeniti u novim situacijama u multidisciplinarnom kontekstu vezanom uz područje studija.

  • Cilj održivog razvoja (SDG):

SDG4 – Kvalitetno obrazovanje

  • Metode izvođenja nastave: 

Predavanja, vježbe, seminarski rad

  • Metode provjere znanja sa strukturom ocjene: 

Konačna ocjena se sastoji od:

Prisustvo predavanjima:  max. 5 bodova
Seminarski rad s odbranom: max. 35 bodova 
2 parcijalna ispita: max. 60 bodova
UKUPNO:  max. 100 bodova

Prvi parcijalni ispit se održava u osmoj sedmici nastave i obuhvata gradivo o koje je ispredavano tokom prvih sedam sedmica nastave. Drugi parcijalni ispit je u zadnjoj (petnaestoj) sedmici nastave i obuhvata preostalo gradivo. Jedan parcijalni ispit se vrednuje s maksimalno 30 bodova.

Na završnom i/ili popravnom ispitu student polaže parcijalni ispit koji nije položio tokom semestra ili cjelokupno gradivo (integralni ispit).

Uslov za polaganje ispita je da student iz seminarskog rada s odbranom ostvari minimalno 55% od predviđenog maksimalnog broja bodova i po parcijalnom ispitu minimalno 55% od predviđenog maksimalnog broja bodova. 

Literatura: 

Obavezna:

  1. Blaž Mihelič, Energetske materije: eksplozivi, baruti i pirotehničke smješe, Mašinski fakultet Sarajevo, 2011.
  2. Zečević, Osnove konvencionalne municije, Mašinski fakultet Sarajevo, Sarajevo, 2013.
  3. Principles and methodology for the qualification of explosive materials for military use, STANAG 4170 Ed2.
  4. V. P. Maksimović, Eksplozivne materije, Vojnoizdavački zavod, Beograd, 1985

Dopunska:

  1. Anon: Military Explosive, Headquarters, Department of the Army USA, TM 9-1300-214, 1984.
  2. Tactical Missile Warheads, Edited by Joseph C., Progress in Astronautics and Aeronautics, Vol. 155, AIAA, 1993.