Šifra predmeta Naziv predmeta 
OT-52 Tehnologije ugradnje eksplozivnih punjenja u municiju
Ciklus Godina Semestar Broj ECTS kredita:
II 1. 2. 5
Status Ukupan broj sati
Izborni   75

Predavanja: 30 sati u semestru

Vježbe: 0 sati u semestru

Laboratorijske vježbe: 45 sati u semestr

  • Nastavnik:

Zahida Ademović

  • Preduslov za upis:

Nema

  • Cilj (ciljevi) predmeta:

Upoznati studente sa osnovnim metodama prerade slabih i jakih eksplozivnih materija (primarne i sekundarne) i ugradnje u municiju. Student će biti osposobljen da prilikom procesa dizajniranja municije ili prilikom procesa proizvodnje i testiranja municije budu u stanju da prate kriterije definirane tehničkom dokumentacijom i vojnim standardima..

  • Tematske jedinice:

Eksplozivna punjenja u municiji. Osnovne karakteristike primarnih jakih i sekundarnih jakih eksploziva primijenjenih u municiji. Detonatorske i plamene kapsle za municiju. Tipovi sekundarnih jakih eksplozivnih materija primijenjenih kod savremenih bojevih glava i projektila. Tehnologije prerade eksploziva za izradu glavnih eksplozivnih punjenja (topljenje eksploziva, tehnologije livenja, ekstrudiranja i presovanja eksploziva). Tehnologije izrade buster ili detonatorskih punjenja (pojačnika). Mehanička obrada eksplozivnog punjenja u bojevoj glavi. Primjeri eksplozivnih punjenja za konvencionalne i napredne projektile ili bojeve glave (HE, HESH, HEAT projektili). Metode testiranja eksplozivnih punjenja. Određivanje mase goriva za artiljerijsku i minobacačku municiju. Formiranje punjenja goriva (rasuta konfiguracija, punjenje u kesama). Formiranje osnovnog i dopunskog punjenja za minobacačku municiju. Formiranje čahura sa punjenjima i kapslama. Proces izrade dvobaznih raketnih pogonskih punjenja metodom istiskivanja. Livenje dvobaznih raketnih goriva. Proces kontinuiranog istiskivanja dvobaznog goriva. Livenje kompozitnih raketnih goriva. Priprema komponenti goriva. Miješanje goriva. Priprema motora za livenje. Livenje goriva u raketne motore. Vulkanizacija. Obrada punjenja goriva i testiranja.

  • Ishodi učenja:

Znanje: posjeduje široko teoretsko i činjenično znanje, kao i specijalizirano praktično znanje vezano za oblast ugradnje eksplozivnih punjenja u municiju.

Vještine: posjeduje široke, teoretske i praktične vještine iz oblasti tehnologije ugradnje eksplozivnih punjenja u municiju i metodama testiranja eksplozivnih punjenja.

Kompetencije: sposobnost za primjenu teorijskih i praktičnih znanja potrebnih za formulisanje i rješavanje specifičnih kompleksnih problema pri razvoju i dizajnu muncije, sposobnost za nezavisan rad i kreativnost pri razvoju metoda u izabranom studijskom području.

  • Cilj održivog razvoja (SDG):

SDG4 – Kvalitetno obrazovanje

  • Metode izvođenja nastave: 

Predavanja, vježbe, seminarski rad

  • Metode provjere znanja sa strukturom ocjene: 

Konačna ocjena se sastoji od:

Prisustvo predavanjima:  max. 10 bodova
Seminarski rad s odbranom: max. 40 bodova 
Završni ispit: max. 50 bodova
UKUPNO:  max. 100 bodova

Seminarski rad se predaje i brani tokom semestra ili najkasnije u slobodnoj sedmici (sedmica nakon nastave, a prije početka ispita) i vrednuju se sa maksimalno 40 bodova). Završni ispit obuhvata cjelokupno gradivo koje je ispredavano tokom semstra i vrednuje se s maksimalno 50 bodova.

Uslov za polaganje ispita je da student iz seminarskog rada s odbranom ostvari minimalno 55% od predviđenog maksimalnog broja bodova

Literatura: 

Obavezna:

  1. Maksimović: Tehnologija eksplozivnih materija, Beograd 1972.
  2. CCG Kurs „Hemija i tehnologija eksplozivnih materija“ Berhausen/Karlsruhe, 13-17. 02. 1978

Dopunska:

  1. Petar V. Maksimović: Eksplozivne materije, Beograd 1985.
  2. Đurica A.: Pirotehnika i inicijalna sredstva, Vojnoizdavački zavod, Beograd, 1983.